Jak zvýšit tvorbu mléka

Často se nové maminky ptají jak poznat, zda jejich miminko pije dostatek mléka, a obávají se, že by ho nemusely mít tolik, aby své dítě dobře nasytily. V takovém případě vás může uklidnit, když znáte mechanismus tvorby mateřského mléka.

Množství mléka, které se v prsou vytváří, závisí na tom, jak často a jak účinně dítě saje. Při sání se z hypofýzy uvolňují dva hormony: oxytocin a prolaktin.

Prolaktin je považován za hormon řídící tvorbu mléka. Čím více a čím účinněji dítě saje, tím více prolaktinu se uvolňuje a tím více mléka se v prsou tvoří. Bude-li dítě potřebovat mléka více než vytváříte, bude zřejmě muset sát častěji a účinněji, aby se mléčná tvorba zvýšila.

Druhý hormon, oxytocin, vyvolává v prsní žláze stahy, jejichž působením se mléko mlékovody dostává do dvorce. Odtud je dítě může získat. Tento mechanismus se nazývá "let-down" nebo spouštěcí reflex. Mnohé matky jej brzy po začátku sání pociťují jako jemné brnění nebo lechtání v prsou.

Tvorba mateřského mléka je výborným příkladem, jak v praxi funguje zákon nabídky a poptávky. Zpočátku vaše tělo neví, jaké množství mléka bude dítě potřebovat. Budete-li kojit často, tvorba mléka se automaticky přizpůsobí potřebám vašeho děťátka.

Má dítě mléka dostatek?

Můžete si být jistá, že vaše dítě má dostatek mléka pokud:

"Planý poplach“

Matky si někdy mohou myslet, že nemají mléka dostatek, přestože je jejich tvorba mléka v pořádku. Jsou znepokojeny příznaky, které mají jinou příčinu, anebo nevědí, že normální chování kojeného dítěte má řadu různých podob. Pokud vaše miminko přibývá na váze a pomočí dostatečné množství plen, není třeba se znepokojovat v těchto případech:

Kdy jsou obavy oprávněné

Zdá-li se, že tvorba mléka nestačí pokrýt potřeby děťátka, je důležité určit, co brání jejímu zvýšení. Následující faktory mohou zapříčinit snížení mléčné tvorby nebo k němu mohou alespoň přispět:

Pečujte o sebe

Narušovat spouštěcí reflex a snižovat tvorbu mléka může únava a stres. Během dne si nacházejte chvíle odpočinku, zejména při kojení spočiňte a opravdu se uvolněte.

Těžké kuřačky zjistily, že když kouřit úplně přestanou, jejich děti začnou lépe přibývat. Orální antikoncepce může množství mléka snížit a navíc i změnit jeho nutriční hodnotu. Lékařští poradci Mezinárodní ligy La Leche spolu s dalšími autoritami se shodují na tom, že by kojící matky orální antikoncepci užívat neměly. Nitroděložní tělíska obsahující hormony mohou mít stejný vliv jako antikoncepce orální.

Léky jsou většinou pro kojící matky neškodné, ovšem některé mohou nepříznivě ovlivnit  tvorbu mléka stejně jako zdraví kojence. Bude-li vám lékař předepisovat jakýkoliv lék, nezapomeňte ho upozornit, že kojíte.

Matčiny zdravotní problémy mohou někdy ovlivnit tvorbu mléka a váhové přírůstky dítěte. Máte-li jakékoliv zdravotní potíže nebo užíváte jakékoliv léky, poraďte se s lékařem o jejich případném vlivu na kojení.

Kojení zvyšuje potřebu tekutin, tělo jich totiž spotřebuje hodně pro tvorbu mléka. Pijte asi šest až osm sklenic denně, nechte se při tom vést svou žízní. Menší množství tmavě žluté moči znamená, že tekutin dostatek nemáte. Je také důležité, co pijete. Nejvhodnější je voda a neslazené ovocné šťávy.

Nevhodná strava může být důvodem, proč se necítíte v dobré formě, může vést k únavě a napětí a také ke snížení mléčné sekrece. Začněte se správnými stravovacími zvyklostmi nebo se k nim vraťte. Mnoho maminek dává před třemi hlavními jídly přednost šesti menším dávkám denně. Možná, že dostatek nutričně hodnotné stravy rozdělené do menších porcí, které budete jíst častěji, bude pro vás řešením. Jezte čerstvé ovoce a saláty, vařenou zeleninu, maso, sýr, ořechy a ryby. Vyhýbejte se pochybným potravinám jako jsou sušenky, krekry, cukrovinky, atd.

Řešení

Pokud se vám zdá, že jsou některé nebo všechny z vyjmenovaných faktorů příčinou snížení vaší tvorby mléka, předkládáme vám několik nápadů jak situaci vyřešit.

Hledejte pomoc. Pochybujete-li, zda máte dostatek mléka, bude pro vás užitečné spojit se s poradkyní Ligy La Leche nebo jiným odborníkem na kojení. Může vám podle vaší konkrétní situace poradit.
Pokud vaše děťátko nepřibývá dobře nebo hubne, je třeba, abyste úzce spolupracovala s dětským lékařem.    V mnoha případech vše rychle vyřeší lepší technika kojení, ale někdy by mohlo být pomalé přibývání na váze projevem vážného zdravotního problému.

Kojte často a tak dlouho, jak bude vaše dítě chtít. Vyhraďte si 24 až 48 hodin (nebo i déle, tvoří-li se vám opravdu málo mléka), kdy budete prakticky pouze kojit a odpočívat. Ospalé miminko budete možná muset budit a povzbuzovat, aby pilo častěji.

Při každém kojení nabízejte oba prsy. Dítě tak získá všechno mléko, které je k dispozici, a oba dva prsy budou často stimulovány.

Zkontrolujte, že je dítě ve správné poloze. Aby mohlo dítě správně uchopit bradavku, podepřete si prs rukou tak, že budete mít palec na horní a ostatní prsty na jeho spodní straně. Prsty musíte mít za dvorcem (tmavé kolo kolem bradavky, areola). Bradavkou polechtejte dítě na rtech a počkejte, až otevře opravdu doširoka ústa. Vsuňte mu bradavku doprostřed úst, nad jazyk, a rychle ho přitáhněte k sobě. Sevřená ústa dítěte musejí spočívat na okraji dvorce, dostatečně daleko od bradavky. Je-li dítě přiložené správně, neměla byste pociťovat žádnou bolest.

Zkuste během krmení střídat prsy. Střídání prsů dvakrát nebo třikrát během každého krmení pomůže udržet zájem dítěte a zajistí, aby se mu dostalo nejbohatšího mléka. Pozorujte, jak dítě při kojení saje a polyká, a jakmile sání zpomalí a začne méně často polykat, přiložte ho na druhou stranu. U některých dětí se budou strany střídat po deseti minutách, u jiných třeba jen po dvou nebo třech minutách. Při každém krmení určitě přikládejte alespoň dvakrát ke každému prsu.

Dítě by mělo sát pouze prs. Nepoužívejte lahvičky a dudlíky, protože mohou dítě poplést. Pití ze savičky na lahvi vyžaduje jiný typ sání než pití z matčina prsu. Je-li nutné kojení dočasně doplňovat, můžete přikrmovat lžičkou nebo pomocí speciální nádobky, z níž dítě pije mléko tenkou hadičkou zároveň se sáním bradavky. Dudlíky mohou snižovat dobu, již dítě stráví u prsu, zatímco vy, když chcete tvorbu mléka zvýšit, naopak potřebujete, aby sálo déle.

Krmte pouze mateřským mlékem. Vyhněte se všem tuhým potravinám (i kaším), vodě a šťávám. Pokud dítě dostává umělou výživu, nebylo by dobré náhle přestat. Můžete, tak jak se vaše tvorba mléka bude zvyšovat, postupně množství příkrmů omezovat. Je však důležité sledovat počet pomočených a pokakaných plen, abyste si mohla být jistá, že má dítě jídla dostatek. Při omezování příkrmů je potřeba být v kontaktu s dětským lékařem.

Hodně pijte a jezte vyváženou stravu. Soustřeďte se na pestrou stravu. Potraviny jezte v jejich co nejpřirozenějším stavu. Při kojení se snažte mít vždy po ruce sklenici vody nebo ovocné šťávy.

Hodně odpočívejte a snažte se uvolnit. Mléko se vám bude tvořit rychleji, budete-li uvolněná a odpočatá. Po několik dnů omezte svou činnost na minimum. Vyhněte se všemu, co není nezbytné. Vykoupejte se v teplé lázni, poslouchejte klidnou hudbu, zacvičte si nebo dělejte, cokoliv vám pomůže, abyste se uvolnila. Snažte se každý den věnovat alespoň několik minut tomu, co vás opravdu potěší.

Budou-li vás po přečtení tohoto textu napadat další otázky či budete-li mít obavy, určitě se spojte s odbornicí na kojení. Nezapomeňte, že je třeba, aby kojence, který nepřibývá na váze, pravidelně kontroloval lékař.
Kontakt s dalšími kojícími matkami by vám měl přinést podporu a povzbuzení, jež potřebujete, abyste vytvořila více mléka. Za své snažení budete brzy odměněna šťastným a zdravým kojeným děťátkem.

Originál: No 85 Increasing Your Milk
Původní text: Carolyn Tsikurisová, 1982
Revidovala Judy Torgusová za přispění Julie Stockové, 1988
Copyright 1988 La Leche League International
Přeložila Vlasta Jirásková, 1997

Liga La Leche
informace o kojení
vzájemná pomoc a podpora mezi matkami
www.rodina.cz/LLL