Některé informace nemusejí odpovídat vašemu rodinnému stylu. Uvedené informace jsou obecné povahy a nejsou zamýšleny jako rady, lékařská doporučení, atd.
 

Co dělat, když kojím a jsem vegetariánka?


Vegetariáni se dělí na několik skupin:

- Lakto-ovo-vegetariáni nejedí žádné maso (červené maso, ryby ani drůbež), ale jedí mléčné výrobky a vejce.

- Lakto-vegetariáni se vyhýbají masu a vejcím, ale jedí mléčné výrobky.

- Ovo-vegetariáni nejedí maso ani mléčné výrobky, ale za to jedí vejce.

Tyto formy vegetarismu obsahují v nějaké podobě živočišné bílkoviny. Co se týká kojení, není nutné žádné speciální doporučení.

- Vegani

- Makrobiotici

Tyto dvě skupiny odmítají jakékoliv potraviny živočišného původu, tzn. jejich strava neobsahuje naprosto žádné živočišné bílkoviny. Proto je nutné stravu doplnit o vitamín B12, aby nedocházelo k jeho nedostatku jak u matky tak u dítěte. Měli bychom mít na paměti, že vitamín B12 je hlavně obsažen v živočišných bílkovinách. Kojící ženy, které se stravují vegansky nebo makrobioticky, by měly užívat přípravek obsahující vitamín B12  nebo svůj jídelníček doplnit ještě o fermentované sojové produkty a o droždí, protože obojí vitamín B12 obsahuje. Další možností je podávat vitamín B12 přímo dítěti.

U matek vegetariánek byl pozorován menší přísun vápníku a vitamínu D. Na jejich mléko to ale nemá vliv, chodí-li pravidelně na čerstvý vzduch a přijímají-li dostatek vápníku z jiných zdrojů než mléčných potravin (matky odmítající mléko a mléčné výrobky).
Mléko matek stravujících se vegetariánsky obsahuje méně škodlivých látek jako je PCB (Dagnelie, 1992). Přírodní jedy jsou ukládány především v tucích. Vegetariánské formy stravy obsahují většinou méně tuku než strava obsahující více živočišných produktů.

Podle The Breastfeeding Answer Book (LLLI 1996) připravila Hana Kocurkova, 2001
 
 

Liga La Leche
informace o kojení
vzájemná pomoc a podpora mezi matkami
www.rodina.cz/LLL