Ty ještě pořád kojíš?

Poznámka: Originál tohoto textu byl napsán už před téměř dvaceti lety, v roce 1982. Přesto je aktuální i dnes, kdy odborníci doporučují výlučné kojení do zhruba šesti měsíců, kojení jako základ výživy s postupným zaváděním dalších potravin do věku kolem jednoho roku a kojení jako doplněk pestřejšího jídelníčku do dvou let i více.

Novorozeně saje mateřské mléko, aby získalo potravu, stejně jako teplo a bezpečí matčiny láskyplné náruče. Když miminko povyroste, kojení pro něj přestane být hlavním zdrojem výživy, ale přesto ho možná bude nadále potřebovat pro totéž teplo a bezpečí jako dříve. Je přirozené, že matka v uspokojování této potřeby pokračuje. Ve většině dřívějších společností to tak matky s naprostou samozřejmostí dělaly. V mnoha částech dnešního světa se však na kojení dítěte staršího než zhruba jeden rok pohlíží jako na šokující věc.
 

Citlivá mateřská péče
Záleží na uspokojování potřeb dítěte. Cílem tedy není ani prodlužované kojení ani časné odstavení. Matka se potřeby dítěte od počátku snaží štědře uspokojovat. S jeho růstem tento matčin postoj pokračuje. Možná dá dítě koncem prvního roku najevo, že si přeje s kojením skončit. Je-li tomu tak, matka uspokojí jeho potřebu tím, že ho odstaví a bude se mu věnovat a pečovat o něj jiným způsobem. Jiné dítě možná projeví, že potřebuje v kojení i s přibývajícím časem pokračovat. Jeho matka se snaží uspokojit i tuto jeho potřebu. Není rozhodující kojení do určitého věku, ale citlivá mateřská péče.

Je užitečné mít na paměti, že všechny děti jednou s kojením skončí. Malé děti mají nesmírnou touhu postupovat k dalším vývojovým stupňům. Velice si přejí podobat se starším členům rodiny, takže si můžete být jisti, že se odstaví, jakmile toho budou schopny. Jistě nejste rozhodnutá strhnout rekord v délce kojení. Dlouhodobé kojení není to, o co byste usilovala za každou cenu, avšak je to jedinečný vztah mezi vámi a dítětem. Je to vztah, do nějž matka a dítě vrůstají a jímž postupně procházejí.
 

Matčiny pocity
Přijměte své pocity plynoucí z kojení svého odrostlejšího děťátka takové, jaké jsou. Jsou skutečné a jsou důležité. Máte-li z kojení svého rostoucího dítka dobrý pocit, v pořádku, pokračujte dál a užívejte si tohoto vztahu. Pokud vás to naopak rozčiluje nebo naprosto odmítáte kojit to dítě, jehož nohy jako by při každém dalším kojení visely dolů po straně židle níže a níže, přijměte tyto pocity bez výčitek svědomí. Pocity jsou, na rozdíl od činů, vždy přijatelné.
Přečtení knihy Normy Jane Bumgartnerové Mothering Your Nursing Toddler (existuje v anglické, německé a francouzské verzi) by vám mohlo pomoci se ve svých pocitech vyznat. Je nakonec třeba, abyste činila to, co vy sama považujete za správné, a ne to, co vám radí sousedé či příbuzní. Cílem je dělat to nejlepší pro dítě i pro zbytek rodiny, včetně matky.
Určitě jsme všechny zažily chvíle, kdy jsme se necítily nejlépe, byly jsme podrážděné a kojení bylo to poslední, čím bychom se chtěly nechat rušit. V takových situacích je třeba opatrně zvážit, zda nám konec konců skutečně právě kojení ztěžuje život. Když mé dítě křičelo, že chce prs, obvykle jsem si říkala, že kdyby bylo odstavené, určitě by nekřičelo. Ovšem když jsem se nad tím pořádně zamyslela, došlo mi, že pláče kvůli nějaké své neuspokojené potřebě, na což by bylo nutné reagovat, ať by bylo ještě kojené nebo ne. Dospěla jsem k závěru, že jeho potřeby je možné úplněji a snadněji uspokojit právě kojením než jakýmkoliv jiným způsobem.
 

Najděte si kamarádku
Snad znáte někoho, kdo své maličké kojil až do odstavení iniciovaného dítětem a kdo se musel vypořádat se všemi starostmi, které teď leží v hlavě vám. Poradkyně Ligy La Leche vám pravděpodobně bude dobrou oporou a pokud ona sama osobně neprožila podobné chvíle jako vy, možná bude vědět o někom dalším, kdo se s podobnými starostmi musel vypořádat. Možná byste spolu s poradkyní LLL mohly zorganizovat setkání maminek s batolaty a většími dětmi, při němž byste se vzájemně mohly podělit o své názory a doporučení.
 

Manželovy pocity
Pokud vy a vaše dítě v kojení chcete pokračovat, ale váš muž si přeje, abyste už přestala, můžete mu pomoci lépe se se situací vyrovnat tím, že mu upřímně sdělíte své pocity a pozorně vyslechnete, co cítí on. Aktivní poslech a reflexe pocitů by vám mohla pomoci naladit se na stejnou vlnovou délku. Je důležité, abyste manželovi věnovala dostatek pozornosti. Mohla byste mu ukázat články o prodlouženém kojení, které jste četla. Bylo by skvělé, kdyby si váš muž mohl popovídat s jiným otcem, jehož dítě bylo také dlouho kojeno, a kdyby se s oním dítětem mohl setkat. Pro zahnání strachu, že se váš dvouletý stále kojený chlapeček bude navždy držet máminých sukní, není nic lepšího, než když uvidí dlouhého samostatného výrostka mířit na fotbalový trénink.
 

Co s reakcemi okolí
Jistě si budete přát, aby se lidé, s nimiž se často stýkáte, necítili nesví při pomyšlení na dlouhodobé kojení, a budete jim s tím chtít pomoci. Přílišné upozorňování na důležitost kojení by možná vaši posluchači mohli považovat za určitý útok, zejména pokud se oni sami rozhodli pro něco jiného. Můžete místo toho raději zdůraznit, jak kojení usnadňuje život vašemu dítěti i zbytku rodiny, spíše mluvit o tom, čemu dáváte přednost vy, a vyhnout se srovnávání. Pochválíte-li své společníky za to, jakými dobrými rodiči jsou oni sami, možná předejdete jejich případné kritice nebo ji snáze odvrhnete. Většina rodičů shledává, že se kritice čelí snadněji, pokud jsou o prodlouženém kojení přesvědčeni oba partneři a jsou s ním spokojeni.

Pravděpodobně přijdete na to, že je vhodné podpořit dítě, aby kojení označovalo nějakým zvláštním slovem. Zvolte si je s rozvahou, abyste později o kojení batolete mohli mluvit diskrétně. V jedné rodině užívají označení „mňam mňam“ , v jiné „mama“. Když potom dítě uprostřed restaurace vykřikne „Chci mamu!“, nikdo se ani neotočí. Může být roztomilé, když se jedenáctiměsíční děťátko učí říkat „koj koj“, ale možná už to nebude tak zábavné, až to řekne za rok nebo za dva uprostřed společnosti.
 

Různé výhody
S prodlouženým kojením je nadále spjata řada předností. Je tak snadné přetažené nebo rozladěné dítě kojením uklidnit a mnohdy i uspat. Není lepšího prostředku k utěšení dítěte, které si ublíží. Kojení pomáhá překonávat frustraci, posiluje pocit sounáležitosti a spolupráce a snižuje obvyklé projevy soutěživosti dvouletých. Proto si v řadě rodin říkají, že se s jeho pomocí dá období „hrozných dvou let“ změnit na dobu „skvělých dvou let“. Pokud je dvouapůlleté dítě ještě kojené, často bývá vina za jeho nepříjemné chování svalována na kojení. Je důležité si uvědomit, že neustálé vyžadování pozornosti a ,,vynucování“ je v takovém věku normální, ať je dítě už dávno odstavené nebo ještě ne.

Je-li dítě ještě kojené a rodiče jsou zvyklí nosit ho v krosničce nebo v šátku, mají možnost v jeho společnosti podnikat řadu věcí. Děťátko bude klidné a spokojené. Mohou si tak bez velkého chystání a všemožných pomůcek vyjít třeba na večeři nebo na túru do hor. Je mnohem jednodušší cestovat s dítětem ještě kojeným. Matka početné rodiny říká, že má díky kojení větší trpělivost se všemi, jak na ni uklidňujícím způsobem působí hormony, které se při něm vylučují. Dokud dítě kojíte, stále mu svým mlékem dodáváte obranné látky, vitamíny a enzymy. Když někdy onemocní, může třeba přijímat jen mateřské mléko. Potom je velmi uklidňující vědět, že se mu i v době nemoci dostává kvalitní výživy.
 

Věk rozumu
Někdy vám kojení vůbec nebude vhod. Když kdysi vaše dvouměsíční novorozeňátko začalo srdceryvně plakat v dlouhé řadě u pokladny, možná jste odsunula nákupní vozík na stranu a zašla miminko nakojit do auta nebo do relativního soukromí. Když je však starší, umí už chvíli počkat a trochu rozumí časovým pojmům, můžete mu nabídnout něco výživného k zakousnutí a požádat ho, ať počká, než se dostanete na vhodné místo. (Pro takové případy jsem s sebou vždy v kabelce nosila celozrnné sušenky a lahvičku s vodou.) Aby vám příště mohlo důvěřovat, kojení mu připomeňte, i kdyby na ně už zapomnělo. Chystáte-li se na návštěvu k někomu, o němž víte, že se určitě rozčílí, pokud vás uvidí kojit, můžete dítěti kojení nabídnout ještě před odchodem a doufat, že už ho pak během krátkého plánovaného setkání  nebude potřebovat.
 

Neodmítejte ani nenabízejte
Když chcete odstavit dítko, které překročilo kojenecký věk, nejvhodnějším pravidlem se zdá být  „ani nenabízej ani neodmítej“. To znamená, že dvouleté dítě, které se právě probudilo z odpoledního spánku, radostně přivítáte a zapojíte do činnosti rodiny. Budete přitom dbát na to, aby s vámi mělo dostatek vřelého kontaktu. Možná vám bude „pomáhat“ třídit prádlo s takovým zájmem nebo se natolik ponoří do společného čtení, že si na kojení ani nevzpomene. Necháte se jím vést a nic nebudete připomínat. Pokud však o kojení požádá, vezmete ho na klín a vychutnáte společnou chvilku blízkosti. Takový okamžik uvolnění a klidného spočinutí jistě prospěje i vám.

Prožíváte-li kojení s mnoha  zápornými pocity, připomeňte si, že k tomu, abyste si mohla péči o své děťátko opravdu užívat, je důležité starat se také sama o sebe. Dříve než se unáhleně rozhodnete s kojením skoncovat, snězte si nějakou hodnotnou svačinu, zdřímněte si nebo si dopřejte dlouhou teplou lázeň a pak se znovu nad celou věcí zamyslete. Atˇ jsou vaše důvody k odstavení a jeho okolnosti jakékoliv, pokud se pro tuto variantu rozhodnete, postupujte velmi pozvolna a dítěti, které vás v tomto období bude obzvláště potřebovat, věnujte mnohem víc času a pozornosti než obvykle.
 

Malý nenasyta
Mnohdy bývají děti kojeny jen příležitostně, například před spaním nebo když si ublíží. Někdy však malé dítě o prs žádá mnohem častěji. Máte-li pocit, že vaše maličké chce na svůj věk pít „příliš často“, pozorně si proberte, co se právě v jeho - a ve vašem - životě odehrává. Ujistěte se, že mu projevujete opravdu hodně pozornosti všeho druhu. Nabízejte mu něco zdravého k zakousnutí nebo pohádku, dříve než si řekne o kojení. (Čekáte-li, dokud o kojení nepožádá, může si vaši nabídku něčeho jiného vysvětlovat jako své odmítnutí.) Můžete si s ním povídat, zpívat, číst mu, hrát si s ním nebo se vydat na průzkum ven. Zapojte ho do své práce. Zatímco myjete nádobí, může třeba omývat pokličky, odnést ponožky do pračky nebo zápolit s vysavačem.

Bývá od vás odloučené déle, než je mu milé? Zůstáváte s ním doma, při tom ovšem hlídáte cizí děti? Trávíte hodně času telefonováním? Prožíváte období po citové stránce obtížné? Stěhujete se? Dělá dítě velké pokroky v něčem jiném? Netrpí nějakou nemocí, jako např. zánětem středního ucha nebo různými alergiemi? Jistě vás samotnou napadnou další možné důvody, proč dítě častějším zájmem o kojení projevuje zvýšenou potřebu vaší péče a pozornosti.

Dítě, které cítí, že ho matka kojí jen se sebezapřením, se může na kojení o to více upnout. Takové kojení mu přinese mnohem méně uspokojení, než když mu matka prs nabídne ve vší pohodě. Vás také víc potěší manželův nečekaný letmý polibek, než když vás neochotně obejme. V takovém případě může pomoci krátké přechodné období, kdy dítě necháte pít po libosti a kojení se nebudete nijak zvlášť snažit nahradit jinými projevy přízně.

Pokud se vám zdá, že žádné z případných vysvětlení není to pravé, přichází v úvahu i to, že vaše očekávání přesně neodpovídají věku dítěte. Lidé si celkem zvykli vídat dvouleté nebo tříleté děti s lahví, cucat paleček nebo oblíbenou hračku, ale nezdrží se uštěpačných poznámek na adresu stejně starého dítěte, které vyhledává pocit bezpečí a blízkosti při kojení. Jestli se obáváte, že se vás dítko navždy bude chtít držet za ruku, třeba vám pomůže výrok doktora Nilese Newtona. Vzpomínal, že tvrdí ostřílení angličtí námořníci bojující v mocné armádě bývali většinou v předškolním věku kojeni (a také spali ve společné rodinné posteli), protože to tak ještě před několika generacemi bývalo běžným zvykem.

Nejste-li si jistá, že dítě kojení opravdu potřebuje, zkuste mu místo něj nabídnout třeba kousek jablka nebo společnou četbu pohádky. Bude-li mu to vyhovovat, znamená to, že kojení můžete klidně obejít. Pokud o ně však bude žádat znovu a znovu nebo se ho bude dožadovat s pláčem, bude tak pravděpodobně vyjadřovat svou skutečnou potřebu. Můžete respektovat jeho osobnost a zákonitosti vnitřního vývoje a kojit ho s důvěrou v to, že z této potřeby blízkého kontaktu svým vlastním tempem vyroste.
 

Nové těhotenství a kojení
Není třeba, abyste ihned ukončovala kojení, pokud zjistíte, že jste v jiném stavu. Občas děti hned na počátku nového těhotenství zaznamenají nepatrnou změnu chuti mateřského mléka a samy se odstaví. Nebo mohou s kojením přestat kolem čtvrtého měsíce těhotenství, kdy se některým ženám tvorba mléka trochu sníží. V úvahu přicházejí i poslední týdny těhotenství, kdy se mléko přeměňuje v kolostrum, nebo doba po porodu, kdy se možná kvůli pobytu v nemocnici nebudete moci vyhnout odloučení od staršího dítěte. Zdá-li se vám, že přese všechny změny spojené s těhotenstvím stále po kojení touží, pokud je to i vaším přáním, můžete v něm nadále pokračovat.

Žena, která je v jiném stavu a současně kojí, musí nesmírně dbát na to, aby se dokonale živila. Pečlivě jsem sledovala svůj jídelníček a během svého druhého těhotenství, kdy jsem staršího nadále kojila, jsem se cítila výborně. Bylo mi dokonce lépe, než když jsem byla v jiném stavu poprvé, a druhé dítě se narodilo větší než první. Mohla byste mít problémy s bolestivostí bradavek nebo si možná budete připadat  „nenormální“ vzhledem k tomu, co bývá společensky očekáváno. Bolestivost prsů mohou snížit dýchací cvičení, různé relaxační techniky nebo volný přístup vzduchu k bradavkám. Pokud v době, kdy se potvrzuje nové těhotenství, větší dítě jí už i další potraviny, snížení mléčné tvorby nebude nikterak na závadu. Podaří-li se vám překonat obtížnější období, jako naše rodina byste mohli zjistit, že díky tandemovému kojení starší sourozenec na miminko příliš nežárlí, obě děti k sobě mají blízko a naučí se chápat potřeby jeden druhého.
 

Podivná varování
Někteří lidé, někdy dokonce i profesionálové, cítí-li se nesví při pomyšlení na dlouhodobější kojení, vám mohou tvrdit (bez sebemenších důkazů), že kojení nad hranici určitého věku bude mít některý ze strašných následků, jako např. rozmazlení dítěte, jeho neurotické připoutání k matce, nevhodnou či přílišnou sexuální stimulaci, homosexualitu, zubní kazy nebo obezitu.  Skutečnost je taková, že vlídné uspokojování potřeb dítěte nemá žádné z podobných následků. Maličký chlapec může mít při kojení nebo mazlení erekci, ale to je naprosto normální a je správné tomu nevěnovat pozornost. Faktory přispívající ke vzniku homosexuality nejsou zcela objasněny, ale dostatečné kojení rozhodně není jedním z nich.  Zubnímu kazu je lépe předcházet pečlivým čistěním zubů a tím, že se vyhneme cukrovinkám, sladkostem a nápojům obsahujícím cukr. Přejídání nebo užívání jídla jako prostředku emocionálního uspokojení má pravděpodobně více souvislostí s neuspokojením orálních potřeb v raném věku a v dětství než s jejich uspokojováním. Uspokojování dětských potřeb v době, kdy je dítě malé, mu totiž umožňuje, aby je s postupujícím vývojem překonávalo.

Proč se některé děti spokojeně odstaví ve dvanácti měsících, zatímco jiné chtějí být kojeny o rok, dva (či více) déle? Každé dítě je jiné. Zeptejte se známých, kdy se jejich děti naučily chodit, používat nočníček nebo kdy se jim prořezaly první zoubky. Odpovědi budou velmi rozmanité, i když půjde o samé zdravé, spokojené, dobře opečovávané děti.  S odstavováním je to stejné. Některé dítě má velice silnou potřebu sání. Jiné má výraznější potřebu dotýkání a fyzické blízkosti.  U dalšího se mohou projevovat nerozpoznané alergie nebo jiné zdravotní obtíže, kvůli kterým potřebuje být kojeno déle.

Nejlepší odpovědí je, že dítě chce být kojeno, protože se mu to líbí. Kojení má rádo a cítí se při něm dobře.  A to je přeci výborný důvod!
 
 

Podle brožurky Still Nursing? , Sallie Diamond, No. 97
Copyright: 1982 La Leche League International
Česky: Vlasta Jirásková, 2000
Fotografie: J.P. Casta

Liga La Leche
informace o kojení
vzájemná pomoc a podpora mezi matkami
www.rodina.cz/LLL