Jak překonat „stávku“ v kojení

Už několik měsíců úspěšně kojíte a náhle začne vaše děťátko prs odmítat. Co to může znamenat? Je s vaším mlékem něco v nepořádku? Je dítě nemocné? Nebo už chce s kojením úplně přestat?

Když dítě začne odmítat prs, nemusí být nutně zralé na odstavení. Pokud je mu méně než jeden rok a mnoho tuhé potravy ještě nejí a nepije z hrníčku, není příliš pravděpodobné, že by se kojení už chtělo navždy vzdát. Nejspíš začalo ,,stávkovat“. Stávkou v kojení nám dítě sděluje, že něco není v pořádku, a většina dětí odmítajících kojení je pro to zjevně sama nešťastná. Někdy začne dítě kojení odmítat náhle, jindy postupně. Nemělo by to však znamenat konec kojení. Když matka dítě povzbuzuje, aby znovu začalo sát, většinou přestane kojení odmítat za dva až čtyři dny, někdy však i později. S velkou dávkou trpělivosti a vytrvalosti se téměř vždy podaří miminko přesvědčit, aby sát začalo znovu. Matka i dítě se pak mohou nadále těšit ze všech předností kojení.
 

Možné příčiny odmítání kojení

Někdy je příčina odmítání zcela zjevná. V jiných případech ji možná matka nikdy neodhalí. Mezi obvyklé důvody, proč dítě prs odmítá, patří:

Další situace či chování matky mohou rovněž přispět k tomu, že dítě začne kojení odmítat: Mezi další méně obvyklé příčiny stávky v kojení patří: citlivost na určité jídlo nebo lék, jež matka nebo dítě požily (včetně vitaminových nebo minerálních přídavků, fluoridových kapek, mléčných výrobků nebo kofeinu), krémy nebo masti nanesené na matčiny prsy, změna chuti mateřského mléka způsobená infekcí prsu nebo novou obměnou matčina jídelníčku nebo reakce na nový přípravek (mýdlo, šampón, deodorant či prací prostředek), který matka použila.
Samozřejmě že na podobné situace nebudou reagovat odmítnutím kojení všechny děti. Některé jsou však citlivější než ostatní a navíc různí kojenci mohou na stejnou věc reagovat velmi rozdílným způsobem. Například jedno dítě se zánětem středního ucha bude nadále dobře pít, druhé bude při sání plačtivé a třetí prs úplně odmítne.
 

Neradostné chvíle pro všechny

Ať je příčina jakákoliv, stávka v kojení je nepříjemná pro obě dvě strany. Děťátko je nejspíš nešťastné a je těžké ho utěšit. Matka se může zlobit, cítit se frustrovaná a dělat si starosti, že ji dítě odmítá. Možná má pocit viny a myslí si, že dítě nechce sát proto, že něco udělala špatně.
Vznikají také fyzické problémy. Když dítě vynechává sání, matka má brzy nepříjemně nalité prsy. Pokud jí prsy zatuhnou, začne jí hrozit ucpání mlékovodu (retence) nebo infekce prsu. A dítě při tom všem dále potřebuje potravu. Starosti s tím, jak ho nakrmit, mohou ještě zvýšit matčino rozladění.
 

Aby se matka i dítě cítily dobře

V době, kdy se matka bude snažit přesvědčit dítě, aby si znovu vzalo prs, bude nejspíš muset odstříkávat asi tak často, jako předtím kojila. Jedině tak se bude fyzicky cítit pohodlně, předejde blokádě mlékovodů a děťátku zajistí dostatek mléka.
Odstříkávání rukou nebo pomocí malé odsávačky vyžaduje určitou zručnost, kterou člověk získá praxí. Pokud se ženě, jejíž dítě začne odmítat prs, odstříkává obtížně, má možnost vypůjčit si velkou elektrickou odsávačku.  Účinnost tohoto typu nikterak nezávisí na zručnosti nebo zkušenosti matky, neboť mechanismus odsávačky, spočívající v sání a uvolňování, automaticky napodobuje sání dítěte. Velká elektrická odsávačka umožňuje rovněž odsávání z obou prsů zároveň, což zkracuje dobu odsávání na polovic.

Matka se musí rozhodnout, jakým způsobem dítěti bude odstříkané mléko podávat. Většinu maminek nejprve napadne lahvička, ale dítě mnohem snáze přesvědčíme, aby znovu začalo sát z prsu, pokud se během ,,stávky“ lahvím a dudlíkům úplně vyhneme. Umělé savičky nahrazující bradavku uspokojí potřebu sání dítěte, čímž sníží jeho touhu sát z prsu. Pokud je už vaše dítě zvyklé někdy pít z hrníčku, zkuste mu odstříkané mléko nabídnout z něj. Jinak je možné použít lžičku, kapátko nebo speciální stříkačku na krmení. Při novém způsobu krmení budete mít asi zpočátku kolem dost nepořádku, ale po několikerém trpělivém zkoušení se mu dítě jistě dobře naučí.

Matka se také může obávat, zda má miminko mléka dostatek. Uklidní ji, když bude sledovat počet pomočených plen. Alespoň šest až osm pomočených látkových plen (pět až šest na jedno použití) denně znamená, že dítě má tekutin dostatek.
 

Jak se znovu vrátit ke kojení

Klíčem k návratu ke kojení je trpělivost a vytrvalost. Když při nabízení prsu začne být matka či dítě frustrované, je čas přestat a bude dobré začít znovu až za chvíli. Takové pokusy musejí být co nejpříjemnější, aby si dítě kojení spojovalo s pozitivními pocity.

Mnoha maminkám „stávku“ v kojení pomohla překonat následující lety ověřená doporučení:

Podle brožurky č. 62 How to handle a nursing strike, Nancy Morbacher
Copyright
© 1992 La Leche League International
česky 2000 Vlasta Jirásková

Liga La Leche
informace o kojení
vzájemná pomoc a podpora mezi matkami
www.rodina.cz/LLL