Některé informace nemusejí odpovídat vašemu rodinnému stylu. Uvedené informace jsou obecné povahy a nejsou zamýšleny jako rady, lékařská doporučení, atd.

Kojení a sport ?

Sportovní činnost jakéhokoli druhu může mít vliv na tvorbu a kvalitu mateřského mléka. Ve svalech se uvolňuje kyselina mléčná, která přechází do mateřského mléka a může ho "okyselit". Na změnu chuti mléka reagují děti různě, některé ho může zcela odmítat (hrozí předčasné odstavení), jinému to nevadí. Podle nejnovějších studií je ve většině případů nepravděpodobné, že by děti mateřské mléko kvůli zvýšenému obsahu mléčných kyselin odmítaly. Pitím minerálních nebo léčebných vod s obsahem hydrogenkarbonátu, který působí alkalicky,  je zajištěna neutralizace vytvořených kyselin a také přísun dostatečného množství tekutin,  které jsou  nutné k zachování dostatečné tvorby mléka. Matka přijímající dostatek tekutin nemusí mít obavy, že by pro své dítě neměla dostatek mléka. Důležitým aspektem, který by měla kojící matka  provozující sportovní činnost sledovat, je její úbytek na váze. Měla by dávat pozor, aby nehubla příliš rychle (více než zhruba 2 kg za měsíc). Většinou chuť k jídlu roste souměrně s aktivitou. Pokud matka přece jen hubne rychleji, měla by přijímat kalorickou a plnohodnotnou stravu. Malé kalorické svačinky pomohou k pozvolnému hubnutí a matka tak má dostatečný přísun energie.
Závěr:
Mírná sportovní aktivita, jako je např. aerobic nebo jízda na kole, je pro kojící ženy přiměřená a výhodná. Na základě různých studií bylo zjištěno, že sport zlepšuje u kojících žen činnost srdce a cév a sportovní činnost nepředstavuje u většiny žen v době kojení žádné riziko.
 
 

Podle The Breastfeeding Answer Book (LLLI 1996) připravila Hana Kocurková, 2002


Liga La Leche
informace o kojení
vzájemná pomoc a podpora mezi matkami
www.rodina.cz/LLL