| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názor k článku Jak na výuku zobcové flétny v mateřinkách?

8.11.2013 1:30:23 Maesta a zlatíčka

Díky

Také moc děkuji za článek zde a hlavně v časopisu určeném primárně učitelkám MŠ. Konečně nějaká rozumná řeč o kroužcích zobcové flétny a o vysvětlení jejího postavení v našem státě.
Ozývám se právě za zoufalé učitele ZUŠ.
Jen dodám, že konečně od letošního roku již lze studovat v našem státě zobcové flétny na konzervatořích jako hlavní obor! Já ji studovala ještě jako vedlejší obor, ale po mně kolegové již tu možnost na většině konzervatoří víc jak 10 let neměli(přede mnou také možnost nebyla...) a tím se zase zobcovečky stávaly pomocným dechovým nástrojem, zdravotním nástrojem a o zlozvyky není doposud nouze ani ve výuce mnoha kolegů na ZUŠ...
Malinko jen nesouhlasím s hranicí hudebního vzdělávání - ráda pracuji s dětmi od nejútlejšího věku - už i batolata lze něčemu učit - samozřejmně z nich nevychovám "zázračné děti" podobné Mozatru - jde právě o vztah k hudbě a její aktivní prožívání, rytmico - pohybovému vyjádření a základní nátrojové dovednosti, kdy využíváme zcela přirozeného postavení a uvolňování rukou, prstovou techniku ve smyslu správného postavení - v zobcové fl. třeba neprolamování prstíčku, netlačení do prstíčků, artikulační schopnosti a v neposlední řadě dechové cvičení a dechové i nádechové návyky.
Ovšem v kolektivu 4 - 6 dětí bych nezvládla ani při svém studiu 2 vysokých hudebních škol - 5.ti hudebních oborech, zahraničních stážích, domácích i zahraničních vzdělávacích nástrojových a hudebních kurzů - bych toho asi moc nezvládla a hlavně ne u malinkých dětí.....prostě inviduální přístup je zcela nenahraditelný a hra na hudební nástroje je jeho nedílnou podmínkou.
Další problém ale je, že na ZUŠ se hudební vzdělání poskytuje až od 5.ti let - hanice je stanovena k 1.9.! Narození později, i když záhy 5 - ti let dosáhnou, mají smůlu...Což je předškolní věk. Na talenty si ZUŠ může vyžádat souhlas i v nižším věku, ale to se moc neděje, protože je s tím spojeno moc vyřizování....
Nejde o to, jak už jsem napsala "vychovávat zázračné děti", ale předat dětem radost z hudby a rozvíjet od nejútlejšího věku to, co se třeba později děje složitěji. Dítě, které začne hrát na hudební nátroj v 1. třídě nebo i později není hendikepované oproti žáku, který již je hudebně vzděláván třeba od předškolního věku nebo i od nejútlejšího věku. Plus má dítě hudebně již "připravené" hlavně ve vztahu a nástrojové " zručnosti" kdy už máme žáka uvolněného a zvyklého "pracovat" - zdánlivě málo, které zásadně usnadňuje další postup.
Každopádně mám z velmi pěkně napsaného článku velkou radost a vyslovuju díky s uznáním jeho autoru .
Odpovědět
Názory k článku (3 názorů)
diky za clanek Rebeka+2 7.11.2013 9:19
Díky Maesta a zlatíčka 8.11.2013 1:30
Skvělý článek Chiwule 8.11.2013 14:16

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.